WPŁYW DIETY NA PŁODNOŚĆ

CZY SPOSÓB ŻYWIENIA WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ?

Autor: Małgorzata Mizgier

Leczenie niepłodności zarówno u mężczyzn jak i kobiet powinno być poprzedzone lub/i wspomagane zmianami dotyczącymi stylu życia.

Aby zwiększyć szansę na płodność należy zadbać o prawidłowe zbilansowanie diety zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym oraz o codzienną porcję ruchu. Wyniki badań wskazują, że nieprawidłowy styl życia, w tym błędne żywienie oraz związana z tym nadwaga i otyłość, ale także i…. niedowaga (!!!) mają związek z większym ryzykiem niepłodności, bowiem wpływają na zaburzenia gospodarki hormonalnej i owulacji u kobiet oraz jakość nasienia u mężczyzny.

Jak zatem powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta, zapewniająca zdrowe funkcjonowanie organizmu, w tym układu rozrodczego i jednocześnie zapewniająca prawidłową masy ciała? Dieta powinna być przede wszystkim INDYWIDUALNIE DOPASOWANA w zależności od wieku, należnej masy ciała, poziomu aktywności fizycznej, wyników badań i wielu innych czynników. Po drugie powinna być złożona z produktów niskoprzetworzonych, świeżych, bogatych w witaminy (m.in. kwas foliowy, β karoten, witaminę C, E, D oraz witaminy z grupy B)  i składniki mineralne (w tym odpowiedni poziom cynku, magnezu, miedzi, żelaza). Niestety NIE MA JEDNEJ GOTOWEJ RECEPTY DLA WSZYSTKICH.

Jakie składniki naszej diety mają wpływ na płodność?

Jak  wynika z badań przeprowadzanych przez grupę naukowców z Harvard School of Public Health analizujących w czasie 8 lat żywienie ponad 18 000 kobiet (!!!), dieta pacjentek które nie miały problemów z zajściem w ciążę istotnie różniła się od diety pozostałych kobiet. Czym zatem charakteryzowała się „dieta płodności”?  Przede wszystkim większym spożyciem produktów zawierających białka roślinne a ograniczaniem spożycia białek pochodzenia zwierzęcego. Bardzo korzystny wpływ na zmniejszenie niepłodności owulacyjnej (o 22%)  miało także spożywanie tłustych produktów mlecznych. Nie mniej należy pamiętać, ze tłuste mleko czy sery zawierają jednocześnie sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar wpływa na obniżenie płodności oraz generuje otyłość, a otyłość jest jednym z czynników ryzyka występowania niepłodności, nie należy ich zatem spożywać w dowolnej ilości. Kolejnych czynnikiem poprawiającym płodność był wzrost spożycia jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zawartych m.in. w rybach, orzechach, olejach roślinnych, awokado).  Na obniżenie płodności wpływ miało natomiast spożywanie w nadmiarze izomerów trans kwasów tłuszczowych (tzw. „tłuszczy trans”), które występują m.in. w utwardzonych olejach roślinnych wykorzystywanych do produkcji żywności typu fast-food, ponadto zawartych w margarynach w kostce, słodyczach i chipsach.

Wyniki innych badan prowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, w których poddano analizie dietę 156 mężczyzn przyjętych do Massachusetts General Hospital Fertility Center w Bostonie wykazały ponadto, iż u mężczyzn, którzy regularnie spożywali przetworzone produkty mięsne (należą do nich wędliny), zaobserwowano zmniejszenie ilości i jakości spermy, co z kolei obniżało ich zdolność do zapłodnienia. W tym samym badaniu zaobserwowano również, iż wysokie spożycie ryb morskich miało pozytywny wpływ na płodność u mężczyzn, poprzez poprawę parametrów nasienia.

Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że sposób żywienia i styl życia, na które to czynniki możemy mieć wpływ, mogą mieć jednocześnie duże znaczenie w zapobieganiu lub wspomaganiu leczenia niepłodności.